Основи догляду за ножами – що потрібно знати?
Безумовно, дуже приємно отримати в подарунок ніж авторської роботи, який говорить все сам за себе. Але, тим не менш, всі ножі створюються для використання, нехай і не завжди частого. Саме тому деколи дуже сумно спостерігати, як, отримуючи в подарунок шикарний ніж, людина ховає його в ящик або ж скриня і закриває під сімома замками зі словами: «Таку красу псувати не можна!»
Але в цьому випадку людину можна пробачити. Адже він може і не хотів ніколи ніж у подарунок. Але от тоді загадка іншого роду: людина купує собі ножа, але при цьому прекрасно знає, що це виріб буде припадати пилом десь у столі або на полиці. І виключно із-за того, що господар не бажає якимось чином пошкодити його. Ніж повинен «працювати». І для того, щоб він зберігав свої властивості і зовнішній вигляд довго йому потрібно зовсім небагато догляду. Давайте розглянемо кілька основ по догляду за ножами.
1. Ніж повинен бути гострим
Не варто ототожнювати заточування ножа з містичним мистецтвом самураїв. Якщо не вдаватися в дрібні подробиці з приводу кута заточування, то можна зробити висновок, що це справа часу і практики. Хоча, варто звернути увагу, що чим менше кут заточування, тим краще буде різати ножем. Але при цьому Вам потрібно дуже уважно з ним працювати. Але не всі ножі варто заточувати під дуже гострим кутом – тут слід врахувати товщину леза і геометрію ножа, так і загальне призначення. Кожен ніж індивідуальний, як і його господар.
Ви безумовно можете звернутись в майстерні, де Вам професійно наточат ніж і Ви витратите на це мінімум сил і енергії. Але при цьому Ви не отримаєте абсолютно ніякого задоволення від процесу. Тому ви можете вдома зробити собі таку майстерню.
Сучасний ринок, слава Богу, дає нам таку можливість. Наприклад, щоб Ваш ніж був ідеальним, Ви можете ув'язнити його на шліфувальному верстаті (на останньому етапі бажано використовувати дрібнозернисту стрічку), а потім обробити на керамічній точилке.
Але, тим не менш, з подібними інструментами потрібно навчитися звертатися. Деякі з них можуть пошкодити всі лезо ножа. Наприклад, у тих інструментах, де необхідний затиск для закріплення на клинку. Клинок може зіпсується тоді, коли крихти точильного каменю затримуються. Тому слід працювати гранично акуратно.
Зовсім неважливо, чим Ви точите – плоским точильним каменем або ж керамічним бруском у вигляді палички. Секрет полягає в наступному: ніж слід рухати так, ніби Ви намагаєтеся відрізати шматок «точила», тобто проти неї. Така техніка заточування ножа дає найбільш ефективний результат.
Ще один важливий момент: якщо Ви використовуєте точильний камінь, то слід тримати клинок під одним і тим же кутом. А не обертати їм. Інакше, Ви в результаті отримаєте округлену різальну кромку, і Вам доведеться або заново повністю повторювати процедуру. Або платити майстрові за перезаточку.
Що можна порадити при заточуванні серрейторных лез? По-перше, точильний камінь повинен мати форму трикутника. По-друге, матеріал точильного каменю також повинен бути особливим. Підійде трикутний брусок оксиду алюмінію, але все ж краще пошукати спеціальні точильні камені.
При заточуванні серрейторных лез потрібно особливу увагу приділяти рівномірності заточування. Дуже часто ми заточуємо вершинки, при цьому абсолютно забуваємо про улоговинки.
Після закінчення роботи з ножем, не забудьте привести точильний інструмент порядок, так як на поверхні точильного каменя збирається метал. Потім, при подальшій роботі, з-за цього металу погіршується якість заточування і технічний стан інструменту.
Якщо у Вас керамічний точильний камінь, то його варто мити під проточною водою з допомогою жорсткої губки або ж за допомогою чистячих паст. Цей спосіб очищення підійде також і для точильних каменів з карбіду кремнію, але їх треба змочувати у спеціальному олії для використання.
2. Ніж повинен бути чистим.
Дуже добре, якщо у Вас є доступ до компресора. Тоді Вам просто потрібно частіше продувати ніж. Але, якщо Вам так не пощастило, що це означає, що потрібно запасатися терпінням, зубною щіткою і сірником/зубочисткою з ватою і прочищати ніж вручну. Кишеньковий сміття і пил все одно повинні бути видалені.
Час, витрачений на очищення ножа, прямо пропорційно кількості бруду, що в ньому забилася. Якщо Ваш ніж вже дуже забитий брудом, пилом або печінковим паштетом, то його слід ретельно промити під водою, а якщо це не допоможе, то вдатися до допомоги все тієї ж зубної щітки. Деякі моделі зроблені так, що їх можна легко розібрати, коли ножу необхідна «реанімація» від бруду.
Якщо ж Ви розібрали ніж, то слід дуже добре запам'ятати, що і звідки Ви взяли, щоб потім успішно покласти його на місце. Інакше не вийде зібрати свій ніж, і доведеться зі збентеженим виглядом нести його в майстерню, щоб зібрали його професіонали.
Якщо у Вас розкішний ніж зі слонової кістки або з дерева, то не варто піддавати його сильному впливу води. Це також стосується і інших природних матеріалів. Вони добре вбирають вологу і від її надлишку можуть при висиханні змінити форму або, що ще гірше, розколотися.
Треба дуже слідкувати за своїм ножем. Необхідно його ретельно промити під проточною водою з крана або будь-який інший водою, якщо на нього потрапили речовини, здатні викликати корозію, наприклад, томатний сік (або який-небудь інший сік), морська вода або ж кров.
Корозії схильні будь-які сталі. Навіть нержавіюча сталь, якщо вона була піддана впливу одного з названих речовин, може сильно постраждати. Тому не варто спокушатися і необхідно все-таки стежити за своїм ножем. Якщо у Вас ніж з стеллита або кераміки, то все одно необхідно стежити за його болтами, поворотним механізмом, шпильками і т. д. – вони піддаються негативному впливу, оскільки зроблені з металу.
3. Необхідно смазывать ніж
Звичайно, змащувати ніж потрібно, але не варто перестаратися і в прямому сенсі слова замочувати клинок в маслі. Сучасні ножі зовсім не потребують тоннах олії. І повірте, те, що Ви заллєте ніж маслом, зовсім не змусить клинок відкриватися швидше, ніж це задумано.
Якщо бути точним, то зайве масло є накопичувачем пилу і бруду, оскільки іншої функції для зайвого масла немає. Деякі виробники промивних систем передбачають пристрої і для змащення. Вони дуже зручні і прості у використанні і не вимагають багато часу і зусиль. Наприклад, багато американські виробники ножів використовують систему nylatron.
Потрібно зовсім трохи олії. Насправді найкраще взяти краплю олії на зубочистку або сірник і змастити з'єднання, а зайве масло промокнути серветкою. Масло можна використовувати як професійне (breakfree, triflon), так і будь ружейное або room масло.
Якщо у Вас клинок зроблений з матеріалу сильно який корозії (наприклад, з дамаської сталі), то потрібно його періодично натирати воском, а, якщо ні воску, то змащувати рушничним маслом.
Не варто забувати і про рукояті ножа, особливо, якщо вона зроблена з природного матеріалу. Її теж необхідно періодично натирати воском або мінеральним маслом. Але є й матеріали, які потрібно обробляти швидше для збереження їх зовнішніх даних, а не для захисту матеріалу (G10, Mikarta, вуглецеве волокно).
Після піскоструминної обробки ножа набуває більш світлий тон, що зовсім не страшно. Але, тим не менш, на такий ідеально чистої поверхні будь дотик або ж природні речовини видно, як під мікроскопом. Тому, як радять майстри, потрібно покрити поверхню рівним шаром масла., щоб уникнути плям, які псують блиск Вашого ножа.
Необхідно обробити ніж зубною щіткою з деякою кількістю масла, якщо Ви попередньо обробили з милом, ацетоном або іншим розчинником.
Точно те ж стосується і поверхонь ножа, які були анодовані титаном. Якщо попередньо м'якою ганчірочкою видалити мастило з поверхні, то після обробки колір буде змінюватися.